Klęska opozycji

zdjecie 04 zWyniki wyborów nie zaskakują. W Legionowie, Serocku, Wieliszewie i Nieporęcie rządzić będą dotychczasowi gospodarze. W Jabłonnie dojdzie do drugiej tury. Największym przegranym jest legionowski PiS, który w radzie miasta uzyskał tylko jeden mandat

Prezentowane wyniki wyborów pochodzą z Gminnych Komisji Wyborczych. Wyjątkiem jest Komisja Wyborcza w Legionowie, która do zamknięcia numeru nie potrafiła wskazać wygranych kandydatów. W tym wypadku opieraliśmy się na źródłach zbliżonych do komisji obwodowych.

LEGIONOWO
W Legionowie walkę o prezydenturę bezwzględnie wygrywa Roman Smogorzewski, zgarniając około 75% głosów. Jego kontrkandydat z PiS–u Konrad Michalski był w tym starciu bez szans. Komitet wyborczy Romana Smogorzewskiego zdobywa również większość w radzie miasta.
I tak oto w okręgu nr 1 mandat zdobył Kazimierz Zieliński (KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego); w okręgu nr 2wygrał Paweł Lewandowski (KWW Nasze Miasto Nasze Sprawy); w okręgu nr 3 Marcin Smogorzewski (KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego); w okręgu nr 5 Józef Dziedzic (KWW Nasze Miasto Nasze Sprawy); w okręgu nr 6 Dariusz Błaszkowski (KWW Nasze Miasto Nasze Sprawy); w okręgu nr 7 wygrywa Jacek Zawada (KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego); w okręgu nr 8 Janusz Klejment (KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego); w okręgu nr 9 Małgorzata Luzak (KWW Nasze Miasto Nasze Sprawy); w okręgu nr 10 Andrzej Piętka (KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego); w okręgu nr 11 Tadeusz Szulc (KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego); w okręgu nr 12 zwyciężył Andrzej Kalinowski (PiS); w okręgu nr 13 Mirosław Pachulski (KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego); w okręgu nr 14 mandat zdobyła Agnieszka Borkowska (KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego); w okręgu nr 16 Leszek Smuniewski; w okręgu nr 17 Adam Aksamit (KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego); w okręgu nr 18 Agata Zaklika (KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego); w okręgu nr 19 Beata Woźniak (KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego); w okręgu nr 20 wygrał Artur Żuchowski (KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego); w okręgu nr 21 wygrała Anna Łaniewska (KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego); w okręgu nr 22 mandat uzyskał Przemysław Cichocki (KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego); w okręgu nr 23 zwyciężyła Marta Bogucka–Frańczak (KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego).

WIELISZEW
W wyborach w Wieliszewie łącznie wzięło udział 5500 osób. Największym zwycięzcą okazał się dotychczasowy wójt Paweł Kownacki i jego komitet wyborczy, który wręcz zmiażdżył konkurencję w wyścigu do rady gminy. Paweł Kownacki cieszy się zaufaniem aż 60 procent wyborców. Do rady gminy dostało się 13 kandydatów z komitetu wyborczego obecnego wójta i dwóch z komitetu Edwina Zezonia.
I tak w okręgu nr 1 zwyciężył Marcin Fabisiak (KWW Pawła Kownackiego); w okręgu nr 2 Grzegorz Bieńkowski (KWW Pawła Kownackiego); w okręgu nr 3 Danuta Wrzesińska (KWW Pawła Kownackiego); w okręgu nr 4 Grzegorz Zbroch (KWW Pawła Kownackiego); w okręgu nr 5 (Skrzeszew) Magdalena Donat (KWW Pawła Kownackiego); w okręgu nr 6 zwyciężył Robert Gajda (KWW Pawła Kownackiego); w okręgu nr 7 Jacek Kuciński (KWW Pawła Kownackiego); w okręgu nr 8 Łukasz Miętek (KWW Pawła Kownackiego); w okręgu nr 9 Andrzej Snopek (KWW Pawła Kownackiego); w okręgu nr 10 Grażyna Kwiatkowska (KWW Pawła Kownackiego); w okręgu nr 11 Rafał Donarski (KWW Pawła Kownackiego); w okręgu nr 12 Jan Sołtys (KWW Pawła Kownackiego); w okręgu nr 13 Artur Miętek (KWW Pawła Kownackiego). Dwa ostatnie mandaty uzyskali kandydaci z KW ETYKA I PRAWO. W okręgu 14. jest to Janina Przybył, a w okręgu 15. Edwin Zezoń.
Wybory na wójta Gminy Wieliszew:
Paweł Andrzej Kownacki (KWW Pawła Kownackiego) otrzymał około 3300 głosów, co stanowi 60% wszystkich oddanych głosów.
Waldemar Kownacki(KWW Wspólnota Lokalna) otrzymał około 1000 głosów, co dało 19% poparcia.
Edwin Eugeniusz Zezoń (KW ETYKA I PRAWO) otrzymał około 900 głosów i 17% poparcia.
Dorota Agata Kwiatkowska otrzymała około 200 głosów co dało jej niespełna 4% poparcia.

JABŁONNA
W niedzielnych wyborach ważny głos oddało 6837 uprawnionych do głosowania. Żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej liczby głosów (3419). W drugiej turze wyborów na wójta Gminy wezmą udział Olga Muniak i Jarosław Chodorski. Natomiast do rady gminy komitet wyborczy Olgi Muniak uzyskał tylko 5 mandatów na 15 możliwych.
I tak w okręgu nr 1 zwyciężył Włodzimierz Kowalik (KWW Olgi Muniak); w okręgu nr 2 Marek Zieliński (KWW Olgi Muniak); w okręgu nr 3 Paweł Krajewski (KWW Zbigniewa Garbaczewskiego); w okręgu nr 4 Zenon Chojnacki (KWW Zenona Chojnackiego); w okręgu nr 5 Artur Szymkowski (KW Stowarzyszenia Jabłonna); w okręgu nr 6 Tomasz Wodzyński (KWW Niezależny Dla Jabłonny); w okręgu nr 7 Wojciech Nowosiński (KWW Chodorski Jarosław); w okręgu nr 8 Marta Lipińska (KWW Olgi Muniak); w okręgu nr 9 Adam Krzyżanowski (KWW Adam Krzyżanowski); w okręgu nr 10 Arkadiusz Syguła (KWW Nasz Piękny Chotomów); w okręgu nr 11 Witold Modzelewski (KWW Witold Modzelewski); w okręgu nr 12 Mariusz Grzybek (KWW Zbigniewa Garbaczewskiego); w okręgu nr 13 zwyciężyła Bogumiła Majewska (KWW Olgi Muniak), w okręgu nr 14 Dorota Świątko (KWW Olgi Muniak), a w okręgu nr 15 zwyciężyła Teresa Gałecka (KWW Chodorski Jarosław).
Wybory na wójta Gminy Jabłonna:
Olga Muniak (KWW Olgi Muniak) otrzymała 2272 głosy,
Jarosław Chodorski otrzymał 1544 głosy,
Zbigniew Garbaczewski (KWW Zbigniewa Garbaczewskiego) otrzymał 1468 głosów,
Waldemar Kurek–Mosakowski (KWW Jedna Jabłonna) otrzymał 881 głosów,
Radomir Czauderna (KW Prawo i Sprawiedliwość) otrzymał 672 głosy.

SEROCK
W Serocku wygrywa Sylwester Sokolnicki. To będzie jego 7. kadencja! Dotychczasowy burmistrz cieszy się niesłabnącym zaufaniem wyborców i otrzymał blisko 60% wszystkich głosów. Również do rady gminy komitet wyborczy burmistrza zyskał zdecydowaną większość. Na 15 możliwych do zdobycia mandatów KWW Sylwestra Sokolnickiego uzyskało aż 9 miejsc w radzie.
I tak w okręgu nr 1 zwyciężył Artur Borkowski ((KWW Sylwestra Sokolnickiego); w okręgu nr 2 Krzysztof Bońkowski (KWW Sylwestra Sokolnickiego); w okręgu nr 3 Mariusz Rosiński (KWW Sylwestra Sokolnickiego); w okręgu nr 4 Gabriela Książyk (KWW Sylwestra Sokolnickiego); w okręgu nr 5 Agnieszka Oktaba (KWW Agnieszki Oktaba); w okręgu nr 6 Bożena Kalinowska (KWW Grażyny Woźnickiej Porozumienie i Dialog); w okręgu nr 7 Krzysztof Zakolski (KWW Krzysztofa Zakolskiego); w okręgu nr 8 Stanisław Krzyczkowski (KWW Wspólnota Lokalna); w okręgu nr 9 Jolanta Kaczmarska (KWW Sylwestra Sokolnickiego); w okręgu nr 10 Józef Lutomirski (KWW Sylwestra Sokolnickiego); w okręgu nr 11 Kazimierz Sosnowski (KWW Sylwestra Sokolnickiego); w okręgu nr 12 Marek Biliński (KWW Sylwestra Sokolnickiego); w okręgu nr 13 Włodzimierz Skośkiewicz (KWW Sylwestra Sokolnickiego); w okręgu nr 14 Jarosław Pielach (KWW K. Pielacha); w okręgu nr 15 wygrał Sławomir Osiwała (KWW Wspólnota Lokalna).
Wybory na burmistrza Serocka:
Sokolnicki Sylwester (KWW Sylwestra Sokolnickiego) otrzymał 3657 głosów,
Woźnicka Grażyna (KWW Grażyny Woźnickiej Porozumienie i Dialog) otrzymała 1816 głosów,
Matuszewska Justyna (KWW Serock Łączy) otrzymała 648 głosów.

NIEPORĘT
W Nieporęcie nie było niespodzianek. Na ponowną już 3. kadencję na wójta został wybrany Maciej Mazur i uzyskał on wynik przeszło 60%. Również do rady gminy komitet wyborczy obecnego wójta zyskał zdecydowaną większość. Na 15 możliwych do zdobycia mandatów KWW Macieja Mazura uzyskało 8 miejsc w radzie.
W okręgu nr 1 zwyciężył Andrzej Olechowski (KWW Lepsza Gmina Nieporęt XXI Wieku); w okręgu nr 2 Anna Grześkiewicz (KWW Macieja Mazura); w okręgu nr 3 Jarosław Kawka (KWW Macieja Mazura); w okręgu nr 4 Maria Płatkowska (KWW Wspólnota Lokalna); w okręgu nr 5 Roman Madej (KWW Macieja Mazura); w okręgu nr 6 Andrzej Wojciechowski (KWW Macieja Mazura); w okręgu nr 7 Piotr Pietrucha (KWW Macieja Mazura); w okręgu nr 8 Jarosław Koperski (KWW Macieja Mazura); w okręgu nr 9 Marian Oszczyk (KWW Macieja Mazura); w okręgu nr 10 Marta Damm–Świerkocka (KWW Nieporęt Info); w okręgu nr 11 Monika Kamińska (KWW Nasz Nieporęt); w okręgu nr 12 Sławomir Jachowski (KWWWR); w okręgu nr 13 zwyciężyła Joanna Struzik (KWW Nieporęt Info); w okręgu nr 14 Eugeniusz Woźniakowski (KWW Macieja Mazura), a w okręgu nr 15 zwyciężył Wojciech Saks (KWW Nasz Nieporęt).
Wybory na wójta Gminy Nieporęt:
Maciej Mazur(KWW Macieja Mazura) otrzymał 3815 głosów,
Irena Kopańska–Araszkiewicz otrzymała 1406 głosów,
Stanisław Urbaniak (KWW Nasz Nieporęt) otrzymał 964 głosy.

Oprac. Dariusz Burczyński